Rīgas domes darbinieki kopā ar dizaineriem un arhitektiem paplašina izpratni par pakalpojumu

Nesen, 25. martā, viesnīcas Konventa sēta telpās notika Britu padomes un Rīgas domes rīkotais seminārs „Tuvāk Tev” par „dizaina domāšanas” pielietojumu pilsētplānošanā un efektīvu pašvaldības pakalpojumu veidošanā.

Pašvaldības uzdevums ir sniegt saviem iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus, proti, izstrādāt tādus pakalpojumus, kas sekmētu iedzīvotāju labklājību un labsajūtu. Tāpēc semināra mērķis bija ne tikai izskaidrot pakalpojuma dizaina būtību vai iespējas, bet arī reāli parādīt pārvaldē un citās sfērās pielietojamas metodes un modeļus, kā plānot jaunus pakalpojumus un uzlabot jau esošos.

Semināra „Tuvāk Tev” rīta daļā notika meistarklase par pakalpojumu dizaina būtību un to apmeklēja vairāk kā 90 dalībnieki: pašvaldības pārstāvji, aktīvie iedzīvotāji, dizaineri, arhitekti un citi interesenti. Savukārt pēcpusdienā 30 dalībnieki piedalījās darbnīcā un praktiski izmēģināja metodoloģiju uz kuras balstās lietotājiem draudzīga pakalpojuma izveide. Darbnīcas ietvaros dalībnieki veica dažādu pašvaldības pakalpojumu izpēti: aptaujāja Rīgas iedzīvotājus ielās, strukturēja viņu paustās vajadzības un viedokļus un meklēja prakstiski realizējamos risinājumus.. Darba grupas strādāja pie šādām idejām: komunikācija un sadarbība ar kaimiņiem, lokālā (apkaimes) līdera loma un atbalsts, iedzīvotāju attieksme pret vietām, kurās viņi dzīvo un strādā, apkaimju attīstības stiprināšana. Viens no semināra dalībniekiem Gunārs Rodins, kurš aktīvi darbojas Trīsciema apkaimē, izsaka savas pārdomas par aktuālajiem procesiem un seminārā pieredzēto – „Atbildot uz semināra pirmajā minūtē uzdoto jautājumu “Uz kurieni mēs dodamies?”, atbildu – “Atpakaļ nākotnē”, tas ir, atpakaļ pie “ciematiskas” draudzības ar nākotnes komunikāciju instrumentiem”.

Gan meistarklasi, gan darbnīcu vadīja pakalpojumu dizaina eksperti no uzņēmuma „live|work” (www.livework.co.uk) Daniels Lets (Daniel Letts, Londona) un Marianne Rolfsena (Marianne Rolfsen, Oslo). Viņi dalījās pieredzē, kā veidot cilvēku vēlmēm un sapratnei atbilstošus pakalpojumus ne tikai pašvaldībās, bet arī citās jomās. Eksperti strukturētā un vienkāršā veidā mēģināja parādīt kā nonāk pie pakalpojuma uzbūves, kā, uzklausot un sadzirdot pašus pakalpojuma lietotājus, panākt efektīvāku un ērtāku pakalpojumu piegādi.

Gvido Princis, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktora vietnieka p.i., uzsver, ka  ekspertu prezentētā metode deva iespēju paskatīties uz iedzīvotāju un pašvaldības sadarbību no pakalpojumu saņēmēja un sniedzēja pozīcijām. “Bija vērtīgi radoši pastrādāt, lai uzlabotu mūsu sadarbību ar pilsētniekiem, kā arī pārdomāt, kā pārkārtot pastāvošus procesus, vai, vienkārši, mainīt savu attieksmi pret tiem. Esmu pārliecināts, ka gūtā pieredze būs praktisks instruments pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai pašvaldībā, “ saka Gvido Princis.

Kā atzīst Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta pārstāvis Guntars Ruskuls: „Lielākais ieguvums no „Tuvāk Tev” semināra bija iespēja mācīties plānot pašvaldības pakalpojumus, balstoties tikai uz iedzīvotāju vēlmēm un paustajām idejām, tādējādi atsakoties no tradicionālās pieejas, ko pavada politiskie un ekspertu uzstādījumi. Seminārs vēlreiz pierādīja, ka pašvaldības speciālistiem, iedzīvotājiem un dažādu jomu profesionāļiem, ir jānāk kopā, ne tikai formāli noteiktajās sabiedriskajās apspriešanās vai publiskajās konsultācijās, bet arī dažādos „smadzeņošanas” forumos, kas dod noteiktu sadarbības platformu un jaunas idejas rīdzinieku un pašvaldības turpmākai veiksmīgai sadarbībai.”

Seminārs tapa sadarbojoties Britu padomei LatvijāRīgas domes Pilsētas attīstības departamentamRode&Weiland dizaina konsultāciju birojam un britu dizaina pakalpojumu uzņēmumam „live|work”(www.livework.co.uk).

Video intervija ar pakalpojumu dizaina ekspertu Danielu Letsu:
http://www.youtube.com/watch?v=QjtPlaDyzjk

Video intervija ar arhitektu un Vecrīgas biedrības vadītāju Gunti Stirnu:
http://www.youtube.com/watch?v=cyySy_9MO0I

 

Papildus informācija:
Britu padome Latvijā: www.britishcouncil.lv
„live|work”: www.livework.co.uk
Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments: www.rdpad.lv, www.apkaimes.lv
Rode&Weiland konsultāciju birojs: www.rode-weiland.co.nr

0 Patīk
1253 Skatīts

Komentāri slēgti.

Mainīt burtu lielumu
Kontrasts