Zemo emisiju zona vienā teikumā
Zemo emisiju zona (tekstā arī – ZEZ) ir pilsētas daļa, kurā ieviesti papildus ierobežojumi, lai samazinātu autotransporta radīto gaisa piesārņojumu, ar mērķi uzlabot iedzīvotāju un pilsētas viesu veselību.
Projekta mērķi
Vidēja termiņa:
- uzlabot gaisa kvalitāti, mazinot autotransporta īpatsvaru, kas rada emisijas, tādējādi atstājot pozitīvu ietekmi uz iedzīvotāju veselību;
- mazināt autotransporta radīto troksni pilsētā;
- palielināt iedzīvotāju īpatsvaru, kas pārvietojas ar kājām, mikromobilitātes risinājumiem un sabiedrisko transportu.
Ilgtermiņa:
- palielināt iedzīvotāju skaitu;
- palielināt mazo un vidējo uzņēmumu skaitu (mazumtirdzniecība, pakalpojumi u.c.) pilsētas vēsturiskajā centrā;
- palielināt tūristu skaitu.
Projekta uzdevumi
Atbilstoši Ministru kabineta rīkojumam Nr. 197 “Par Gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plānu 2020.–2030. gadam” Rīgā nepieciešams:
- aktualizēt pašvaldības rīcībā esošo transporta simulācijas modeli un gaisa piesārņojuma izkliedes modeli;
- pamatot izvēlēto scenāriju zemo emisijas zonas ieviešanai, balstoties uz modelēšanas rezultātiem;
- izstrādāt Rīcības programmu zemo emisiju zonas izveidei Rīgas pilsētā, balstoties uz izvēlēto scenāriju;
- ieviest Rīcības programmu.
Projekta pamatojums
2020. gada 16. aprīlī stājies spēkā Ministru kabineta rīkojums Nr. 197 “Par Gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plānu 2020.–2030. gadam”, kas izstrādāts, lai samazinātu gaisa piesārņojuma radīto negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību un vidi, kā arī samazinātu izmaksas un zaudēto darba laiku, ko veselības problēmu un ārstu apmeklējumu dēļ rada gaisa piesārņojums.
Šis plāns paredz, ka Rīgā transporta radītā piesārņojuma mazināšanai līdz 2027. gada 2. pusgadam ir nepieciešams ieviest zemo emisiju zonu ( Plāna 8.2. sadaļa – Plānotie pasākumi izvirzīto mērķu sasniegšanai; 9.8. uzdevums).
Papildus Rīgā ir pieņemta Gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programma 2021.–2025. gadam, kurā ZEZ izveide Rīgas valstspilsētā ir noteikta ar mērķi samazināt transporta veidoto piesārņojumu, ņemot vērā nepieciešamību samazināt emisiju apjomu no iekšdedzes dzinējiem un citiem piesārņojuma avotiem.
Projekta finansējums
Projekta realizācijai piešķirti līdzekļi no Rīgas pilsētas infrastruktūras fonda 550 000 € apmērā. Piešķirtie līdzekļi paredzēti pētniecības un saistīto konsultāciju pakalpojumu apmaksai, kā arī kravas transporta pārvietošanās datu iegūšanai.
Projekta īstenotājs
Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departaments sadarbībā ar pakalpojumu sniedzēju SIA “ERNST & YOUNG BALTIC”.
Laika skala
- 17.septembris 2024.
Eiropas Mobilitātes nedēļas ietvaros dalība seminārā “Koptelpa – mobilitāte visiem”, kurā pašvaldības un nozares ekspertiem, nevalstisko organizāciju pārstāvjiem u.c. interesentiem sniegta prezentācija un dalība paneļdiskusijā “Tranzīta mazināšana pilsētas kodolā – risks ekonomikas attīstībai vai kvalitatīvas pilsētvides nepieciešamība”
Saite uz pasākuma ierakstu.Pasākuma programma
- 24.jūlijs 2024.
Informatīvs tiešsaistes seminārs valsts un pašvaldības institūciju pārstāvjiem par zemo emisiju zonas izveides un ieviešanas projektu Rīgā
- 18.jūnijs 2024.
Informatīvs seminārs Rīgas pašvaldības struktūrvienībām par zemo emisiju zonas izveides un ieviešanas projektu Rīgā
- 24.aprīlis 2024.
Noslēgts līgums ar SIA “ERNST & YOUNG BALTIC” par Ziņojuma “Rīgas Zemo emisiju zonas alternatīvie scenāriji” un Rīcības plāna Zemo emisiju zonas ieviešanai Rīgas valstspilsētā izstrāde” (iepirkums CAIP 2023/96)
- 07.novembris 2023.
Iegādāti kravas transporta pārvietošanās dati, kas satur datu kopas par kravas transporta pārvietošanos starp braucienu sākumpunktiem un galamērķiem Rīgas pilsētas teritorijā un Rīgas metropoles areālā 2022. gadā. Dati paredzēti Rīgas transporta simulācijas modelēšanā, kas ir viena no nepieciešamām darbībām ZEZ scenāriju izstrādei
- 02.oktobris 2023.
Izsludināts iepirkums “Ziņojuma “Rīgas Zemo emisiju zonas alternatīvie scenāriji” un Rīcības plāna Zemo emisiju zonas ieviešanai Rīgas valstspilsētā izstrāde” (iepirkums CAIP 2023/96)
- 18.septembris 2023.
Eiropas Mobilitātes nedēļas ietvaros publiskā diskusija “Vai Rīgai ir nepieciešama zemo emisiju zona?”
Saite uz pasākuma ierakstu. - 14.februāris 2023.
Tiek pārtraukts līgums ar SIA “PricewaterhouseCoopers”
- 05.janvāris 2023.
ZEZ priekšizpētes veikšanas un rīcības plāna izstrādes projekta atklāšanas sanāksme
Saite uz pasākuma ierakstu. - 29.jūlijs 2021.
Izsludināts iepirkums “Priekšizpētes veikšana un rīcības programmas izstrāde Zemo emisiju zonas ieviešanai Rīgas pilsētā”. Līgums noslēgts ar SIA “PricewaterhouseCoopers”
Projekta izstrādes posmi
Līguma ar SIA “ERNST & YOUNG BALTIC” ietvaros plānots:
- Līdz 2025. gada maijam sagatavots ziņojums “Rīgas Zemo emisiju zonas alternatīvie scenāriji”
- Līdz 2025. gada jūnijam izvēlēta Rīgas ZEZ scenārija apstiprināšana Rīgas domē
- Līdz 2026. gada jūlijam izstrādāts Rīcības plāns atbilstošo Rīgas domes izvēlētajam ZEZ ieviešanas scenārijam
- Līdz 2027. gada jūlijam ZEZ ieviešana Rīgā
Sabiedrības līdzdalība
Projekta gaitā paredzēti vairāki daudzveidīgi sabiedrības līdzdalības un iesaistes pasākumi.
Sabiedrības līdzdalības pasākumu mērķis ir mobilizēt aktīvo sabiedrību un iesaistīt to Rīgas zemo emisiju zonas risinājuma izstrādē un pielāgošanā, vienlaikus arī informējot sabiedrību par aktuālākajiem projekta notikumiem un izglītot par tēmām, kas cieši saistītas ar zemo emisiju zonu, piemēram, veselības un gaisa kvalitātes mijiedarbība, privātā auto izmantošanas alternatīvas, ilgtspējīga mobilitāte u.c.
Pasākumi paredzēti dažādos formātos (piemēram, vebināri, koprades darbnīcas, semināri, informatīvi pasākumi) un dažādām sabiedrības grupām (iedzīvotājiem un uzņēmējiem iekš un ārpus paredzamās zemo emisiju zonas teritorijas, valsts institūcijām, kaimiņu pašvaldībām, nevalstiskām organizācijām, pētniecības organizācijām, Rīgas valstspilsētas pašvaldības struktūrvienībām).
Tuvākais sabiedrības līdzdalības pasākums paredzēts 2024. gada novembrī. Pasākumam paredzētas divas atšķirīgas daļas – 1.dienā tiks organizēts vebinārs ar speciālistu prezentācijām no pilsētām, kurās jau sekmīgi ir ieviesta zemo emisiju zona, pēc 1 vai 2 nedēļu pārtraukuma būs pasākuma otrā daļa, kurā klātienē notiks koprades darbnīca, kurā dalībnieki kopā strādās ar lokāliem, Rīgai aktuāliem jautājumiem zemo emisiju zonas ieviešanas kontekstā.
Aktuālākā informācija par pasākumu norises laiku un formātu būs pieejama sadaļā “Laika skala”.
Kontakti
Projekta saturiskais vadītājs – Andžejs Stepančuks, e-pasts: andzejs.stepancuks@riga.lv, tel.nr. 25662198
Projekta organizatoriskais vadītājs – Mihails Potihonins, mihails.potihonins@riga.lv, tel.nr. 67105336