In memoriam Andrejs Holcmanis

Mūžībā aizgājis Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks Dr.arch.hon.causa Andrejs Holcmanis (18.07.1920.-30.04.2009.) – gaišs cilvēks un izcila personība Latvijas arhitektu un kultūras darbinieku sabiedrībā.

A.Holcmaņa mūža darbs bija Rīgas arhitektūras mantojuma izpēte un aizsardzība.

No sava skolotāja Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultātes profesora Paula Kundziņa mantojis interesi par vēsturi, Andrejs Holcmanis rīdzinieku vidū bija plaši pazīstams ar savām zināšanām par Rīgu un Vecrīgu.

Pēc Otrā pasaules kara uzsāktās darba gaitas Zinātņu akadēmijas Celtniecības un arhitektūras institūtā 1950.gadā pārtrauca padomju režīma represijas un izsūtījums uz Krasnojarskas novadu Sibīrijā.

Pēc atgriešanās Rīgā 1956.gadā A.Holcmanis uzsāka darbu Rīgas Galvenajā arhitektūras pārvaldē kā rajona arhitekts. Vēlāk kļuva par galvenā arhitekta vietnieku, plānošanas sektora vadītāju, bet 1968.gadā – par pirmo Rīgas Arhitektūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas priekšnieku. Kopš šī brīža turpmākās darba gaitas līdz pat 2009.gada martam bija nesaraujami saistītas ar Rīgas kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, lai arī priekšnieka amatu 1973.gadā nācās atstāt par padomju varai nepieņemamā atjaunotās Sv.Pētera baznīcas atklāšanas koncerta sarīkošanu.

Arhitekta Andreja Holcmaņa radošais mūžs ir bijis bagāts ar nozīmīgiem vēsturiskās arhitektūras saglabāšanas projektiem. Viņš bija viens no Vecrīgas aizsardzības zonas izveidotājiem, Melngalvju nama atjaunošanas iniciators un aktīvs sekmētājs, Sv.Pētera baznīcas atjaunošanas organizētājs, Vecrīgas reģenerācijas projekta līdzautors. Viņa vadībā tika veikta Rīgas Krusta baznīcas šķērsjoma rekonstrukcija un atjaunota saimniecības ēka Hartmaņa muižiņā. A.Holcmanis projektējis pāri par simtu privātmāju, vasarnīcu un dārza māju gan Pierīgā, gan citur Latvijā, bet, atrodoties izsūtījumā, veidojis vasaras kinoteātri Abakanā.

Simtiem lekciju un ekskursiju pa vēsturiskajiem namiem iedvesmojušas ne vienu  vien jaunu cilvēku pievērsties Rīgas vēsturei, bet pāri par 300 rakstu presē un vairākas grāmatas ir nezūdošs ieguldījums Latvijas kultūrā, par kuru A.Holcmanis 2005.gadā saņēma „Rīgas balvu”. Par grāmatu “Vecrīga – pilsētbūvniecisks ansamblis”, kas izdota sērijā “Latvijas arhitektūras un mākslas pieminekļi”, Andrejs Holcmanis ieguva arhitektūras zinātņu doktora grādu.

Otra viņa aizraušanās bija mūzika un vaļasprieks – ērģeļu spēle, kas daudziem palikusi labā atmiņā no viņa koncertiem Brīvdabas muzeja Usmas baznīcā un citviet Latvijā.

Andrejs Holcmanis iemiesoja sevī „miera laika” personības stabilitāti un optimismu un vienmēr mūsu atmiņā paliks kā zinošs, inteliģents, ar smalku humora izjūtu apveltīts un atsaucīgs darba biedrs.

Rīgas pilsētas būvvalde Rīgas pilsētas kultūras pieminekļu aizsardzības nodaļa

Izvadīšana 07.05.2009. plkst.13:00 no I Meža kapu kapličas

Līdzjūtības

Sērojam kopā ar piederīgajiem
mūžībā pavadot
mūsu cienīto un mīlēto kolēģi, arhitektu un kultūras cilvēku
ANDREJU HOLCMANI

Rīgas pilsētas būvvalde

Patiesās skumjās noliecam galvas
un izsakām līdzjūtību tuviniekiem
pavadot mūžībā
izcilo kultūras mantojuma aizsardzības speciālistu
Dr.arch.hon.causa ANDREJU HOLCMANI

Rīgas kultūras pieminekļu aizsardzības nodaļa

0 Patīk
1930 Skatīts

Komentāri slēgti.

Mainīt burtu lielumu
Kontrasts