Sākts pētījums Rīgas sabiedriskā transporta maršrutu tīkla reformas rīcības plāna izstrādei
Rīgas pašvaldība sadarbībā ar pilsētplānošanas uzņēmumu “Grupa93”un starptautiskā konsultāciju uzņēmuma WSP Zviedrijas filiāli (WSP Sverige AB) ir sākusi apjomīgu pētījumu, lai izvērtētu esošo sabiedriskā transporta maršrutu tīklu un izstrādātu attīstības scenārijus tā reformai.
Sabiedriskā transporta maršrutu tīkls Rīgā nav konceptuāli pārskatīts vairāk nekā 30 gadus. Pa šo laiku pilsētvidē un iedzīvotāju pārvietošanās paradumos notikušas būtiskas pārmaiņas – mainījusies dzīvesvietu un darbavietu struktūra, pieaudzis privātā autotransporta lietojums un attīstījies mikromobilitātes pakalpojumu piedāvājums. Vienlaikus sabiedriskais transports joprojām ieņem nozīmīgu vietu rīdzinieku ikdienas dzīvē, taču esošo sistēmu nepieciešams salāgot ar mūsdienu pārvietošanās vajadzībām.
Lai radītu mūsdienu vajadzībām atbilstošu sabiedriskā transporta tīklu, vispirms tiks veikta padziļināta esošās situācijas izpēte – kā šobrīd pārvietojas Rīgas iedzīvotāji, kādas ir viņu izvēles, ieradumi un vajadzības. Īpaša uzmanība tiks pievērsta sabiedrības viedoklim un pētījuma laikā norisināsies plaša iedzīvotāju aptauja par sabiedriskā transporta lietošanas pieredzi un vajadzībām.
Pamatojoties uz datiem, tiks izstrādāti divi potenciālie scenāriji Rīgas sabiedriskā transporta maršrutu tīkla reformai – katrs ar savu pieeju, uzsvariem un risinājumiem. Tie tiks rūpīgi izvērtēti, ņemot vērā ieguvumus sabiedriskā transporta lietotājiem, izmaksas pilsētai u.c. faktorus.
Tiek plānoti arī vairāki tematiskie pasākumi, kuros tiks iesaistīti gan iedzīvotāji, gan nozares speciālisti, lai kopīgi veidotu risinājumus, kas balstīti datos un atbilst sabiedrības vajadzībām.
Projekta vadītāja Katja Vuorenmaa Berdica no starptautiskā konsultāciju uzņēmuma “WSP Sverige AB” atzīst:“Man ir patiess prieks uzņemties šī projekta virzību, vadot profesionālu un motivētu komandu, kas izvēlēta šī uzdevuma īstenošanai. Ar nepacietību gaidu produktīvu sadarbību ar “Grupa93” un Rīgas pilsētu, kā arī, protams, rezultātus, kas sniegs reālus ieguldījumus ceļā uz ilgtspējīgāku transporta sistēmu.”
Pētījums ilgs 14 mēnešus un tā rezultāti būs kā pamats rīcības plāna izstrādei un reformas ieviešanai nākotnē, kā arī solis tuvāk padarot sabiedrisko transportu par pilsētas mobilitātes mugurkaulu.
Projektu īsteno Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departaments.