Apstiprināts jaunais Rīgas teritorijas plānojums
Rīgas dome trešdien, 15. decembrī, apstiprināja vienu no nozīmīgākajiem galvaspilsētas teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem – Rīgas teritorijas plānojumu līdz 2030. gadam. Izdots saistošo noteikumu formā, plānojums būs saistošs jebkurai fiziskajai un juridiskajai personai no brīža, kuru noteiks Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.
“Rīgas teritorijas plānojums ir izstrādāts, lai īstenotu Rīgas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030. gadam noteikto, veicinot monocentrisku pilsētas attīstību un sekojot prognozētajām pilsētas izaugsmes tendencēm. Tāpēc ir samazināts apbūves augstums. Īpašu attieksmi plānojuma risinājumi paredz kultūrvēsturisko un dabas vērtību saglabāšanai. Ieklausoties apkaimju biedrību teiktajā un iedzīvotājos, šī gada laikā daudzi uzlabojumi tika iestrādāti plānā, radot vairāk vietas zaļas publiskās telpas labiekārtojumiem nākotnē,” uzsver Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone.
“Sekmīgi ir noslēdzies vairāku gadu process, lai izstrādātu jaunu, uz nākotni vērstu Rīgas teritorijas plānojumu, kas nosaka skaidrus spēles noteikumus teritorijas izmantošanai un apbūvei. Lai nodrošinātu maksimālu plānošanas procesa caurskatāmību un skaidrotu Rīgas teritorijas plānojuma mērķus un uzdevumus, esam nodrošinājuši plašu sabiedrības iesaisti, organizējot pasākumus galvaspilsētas iedzīvotājiem, sabiedriskajām organizācijām, apkaimju biedrībām, uzņēmējiem, kā arī valsts un pašvaldības institūciju pārstāvjiem. Kopumā Rīgas teritorijas plānojuma izstrādes laikā ir izvērtēti vairāk kā 15 000 priekšlikumu un komentāru Rīgas attīstībai,” skaidro Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Teritorijas plānojuma nodaļas vadītāja Māra Liepa-Zemeša.
Rīgas teritorijas plānojums ir pašvaldības ilgtermiņa teritorijas attīstības plānošanas dokuments, kurā noteiktas prasības teritorijas izmantošanai un apbūvei, tajā skaitā funkcionālais zonējums, publiskā infrastruktūra, teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi, kā arī citi teritorijas izmantošanas nosacījumi Rīgas teritorijā. Plānojuma risinājumi attiecas uz galvaspilsētas teritoriju ārpus vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas, kuriem ir savi īpaši detalizēti noteikumi.
Rīgas teritorijas plānojumam veikts arī stratēģiskās ietekmes uz vidi novērtējums un izstrādāts vides pārskats, apzinot nelabvēlīgas ietekmes riskus un paredzot to novēršanas risinājumus.
Līdz šim spēkā bija Rīgas teritorijas plānojums 2006.-2018.gadam. Jauna teritorijas plānojuma izstrāde norisinās kopš 2012. gada. Galvaspilsētas teritorijas plānojuma risinājumu pamats ir 11 tematiskie plānojumi, kas apstiprināti 2017. gadā ar Rīgas domes lēmumiem un ir jāievēro, izstrādājot citus teritorijas attīstības plānošanas dokumentus. 2020. gada decembrī Rīgas dome nolēma pilnveidot izstrādes stadijā esošā Rīgas teritorijas plānojuma redakciju, ņemot vērā izmaiņas normatīvajos aktos, “Rail Baltica” projekta īstenošanu, kā arī pārvērtējot 2019. gada publiskajā apspriešanā saņemtos priekšlikumus.
Ar 2021. gadā pilnveidoto Rīgas teritorijas plānojuma redakciju un tā stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma precizēto vides pārskatu sabiedrība šoruden tika iepazīstināt publiskajā apspriešanā. Tās laikā aizvadīta saruna Latvijas nekustamo īpašumu darījumu organizāciju pārstāvjiem, apspriede ar Rīgas apkaimju organizāciju pārstāvjiem, kā arī norisinājās apspriešanas sanāksme, kurā varēja piedalīties ikviens interesents. Papildu informācija par Rīgas teritorijas plānojuma pilnveidotās redakcijas publiskās apspriešanas norisi pieejama šeit.
Aptuveni kad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija varētu šo RTP spēkā stāšanās brīdi noteikt?
Labdien!
Rīgas domē 15.12.2021. ar lēmumu Nr. 1091 apstiprināts Rīgas teritorijas plānojums un izdoti 15.12.2021. saistošie noteikumi Nr.103 “Teritorijas izmantošanas un apbūves saistošie noteikumi”.
Informējam, ka saskaņā ar Teritorijas attīstības plānošanas likuma 27.panta prasībām pēc teritorijas plānojuma apstiprināšanas un saistošo noteikumu izdošanas to divu mēnešu laikā var apstrīdēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. Saņemot šādu iesniegumu, ministrija to izvērtē mēneša laikā un paziņo izvērtējuma rezultātus pašvaldībai.
Balstoties uz augstāk minēto, Rīgas teritorijas plānojums varētu būt piemērojams ne ātrāk kā 2022. gada martā.
Informācijai par RTP piemērošanas uzsākšanu iespējams sekot līdzi Departamenta mājas lapā http://www.rdpad.lv sadaļā „Teritorijas plānošana – Rīgas teritorijas plānojums – Izstrādē”.
Labdien, kāda jēga no strateģijas, ja RDPAD piesaistes dod 3-4 mēnešus un projektus izskata 3-4 mēnešus. Ar tadu projektu skaņošanas tempu projektu izstrades ir ne mazākas par 2gadiem. Tas vel nerunājot par RDSD darba kultūru un attalinata darba režīmā neiespejamu saziņu, jo vienkārši neceļ un neatzvana un klientu centrs saka ka lai tik turpina zvanīt. Kauns. Neviens attīstītājs nopietni neapsver Rīgas teritoriju ja visu to pašu Marupē var 6-9 men. Paveikt.
Labdien. Atvainojamies, ja uz kādu no iesniegumiem vēl nav saņemta atbilde. Lūdzam rakstīt uz pad@riga.lv par konkrēto situāciju, un meklēsim risinājumu.
Šodien izlasīju, ka jaunu apkures katlu uzstādīšana pēc 2025 gada būs aizliegta, man ir jautājums Rīgas Domei, ņemot vērā, ka tas tiek pasniegts kā gaisa kvalitātes uzlabošana, tad kāpēc aizliedz tieši dabasgāzes izmantošanu, ja tā ir viens no zaļākajiem enerģijas avotiem, kas izdala salīdzinoši maz CO2 un rada ūdens tvaiku, kas nesalīdzināmi mazāk piesārņo gaisu par to pašu malku vai granulu katliem , vaišķeldu? Kāpēc Apivienotajā Karalistē individuālie gāzes katli ir gandrīz katrā mājā un nerada draudus gaisa kvalitātei, kāpēc Vācija palielina gāzes izmantošanu? Kamēr Rīgā caur Rīgas centru iet caurbraucošāas automaģistrāles , kas tiešām peisārņo gaisu un ir galvenais piesārņojuma avots centrā, bet ar to nekas netiek darīts ? Vieglāk jau populistiski vainot iedzīvotājus, kam ir individuālie gāzes katli?
Man ir jautājums, ar kādām tiesībām jūs variet noteikt dzīvokļu īpašniekiem nelietot gāzes katlus, ar ko tad lai apsilda dzīvokļus pēc 2025 gada ?Ar elektrību? Kādā veidā daudzdzīvokļu īpašnieki, kuriem ir individuālie katli, lai apsilda savus dzīvokļus pēc 2025 gada? Kas atmaksās iegūldījumus, kas tika veikti, lai gāze apkuri varētu uzstādīt? Man ir jautājums, vai jums nav kauns par savām, manuprāt, absolūti nepārdomātām darbībām?
Es nekad mūžā nebalsošu par šādu Rīgas Domi, jūs esat absolūti nekompetenti un netaisni pret iedzīvotājiem un nekādi neuzlabojiet gaisa kvalitāti un būtu pelnījuši tikt iesūdzēti tiesā par cilvēktiesību pāŗkāpšanu, morālu vardarbību un diskrimināciju.
Labdien!
Jūsu jautājums pēc būtības un satura, ir adresējams RD Mājokļu un vides departamentam. Lūdzu, rakstiet uz dmv@riga.lv.